TANSİYON DÜŞMESİ

 TANSİYON DÜŞMESİ

Sağlığımız ile ilgili en önemli konulardan biride tansiyon düşmesidir. Tansiyon düşmesini basit bir şekilde anlatacak olursak; oturup kalkarken başımızın dönmesi semptomuyla teşhis edebiliriz. Tansiyon düşmesi en sık karşılaşılan hastalıklar arasındadır. Özellikle yetişkinlerde ve ileri yaşlarda görülen tansiyon düşmesinin asıl nedeni tam olarak bilinemese de bir çok şeyden kaynaklanabilmektedir. Düşük tansiyon yaşamsal bir tehdit oluşturmaz ve geçici bir durumdur. Fakat altta yatan farklı bir rahatsızlıktan kaynaklanıyorsa mutlaka ciddiye alınmalı ve var olan rahatsızlığın çözümüne gidilmelidir.

 

DÜŞÜK TANSİYON (HİPOTANSİYON) NEDİR?

Tansiyon ölçümündeki en ideal sayı 120/80 olarak belirleniştir. Üstteki sayı için 90 mililitrenin altında (mmHg) ya da alttaki sayı 60 mmHg ‘nin altındaki bir kan basıncı düşük tansiyon anlamına gelmektedir. Daha önce de belirttiğimiz gibi düşük tansiyon korkulacak bir durum içermez ve geçici bir durumdur. Fakat altta yatan farklı bir durum var ise bunun bulunması gerekir. Anormal derecede düşük kan basıncı baş dönmesine ve bayılmaya neden olabilir. Eğer tansiyon düşmesine bağlı bir baş dönmesi yaşıyorsanız yapmanız gereken şey düz bir zemine uzanmak olmalıdır.

 

DÜŞÜK TANSİYON BELİRTİLERİ NELERDİR?

 

 • Baş dönmesi yada sersemlik hissi
 • Bulanık görüş
 • Bayılma
 • Yorgunluk
 • Mide bulantısı ve kusma
 • Aşırı terleme
 • Konsantrasyon eksikliği
 • Şok
 • Nefes darlığı
 • Depresyon
 • Susuzluk
 • Hızlı nefes alıp verme
 • Soğuk terleme, soğuk cilt

TANSİYON DÜŞMESİ NEDENLERİ

 

Uzun süreli açlık ve susuzluk tansiyon düşmesinin başlıca sebepleri arasındadır. Vücudumuzun terle attığı su miktarının tekrardan karşılanamaması tansiyon düşmesinin ana sebeplerinden biridir. Yine ateş, mide bulantısı gibi rahatsızlık geçiriyorsanız bu da tansiyon düşmesine sebep olur.

Tansiyon düşmesine sebep olan diğer faktörler:

Hamilelik

Gebeliğin ilk 24 haftasında kan basıncında düşüklük yaygındır. Hamilelikte görülen bu durum ise yüksek tansiyon kadar risk oluşturmaz. Ve sebepsiz bir şekilde görülebilir. Hamilelikteki tansiyon düşmesi her hamilede görülür. İlk aylarda görülme sebebi ise hamileliğin oluşturduğu bulantı ve kusma durumudur.

Kan hacminde azalma

Ciddi bir kan kaybı kan basıncının aniden düşmesine yol açar ve bu durumda tansiyon düşmesine sebep olur.

İlaçlar

Yüksek tansiyon ilaçları, Parkinson hastalığı için verilen ilaçlar ve antidepresanlar gbi daha pek çok ilaçta tansiyon düşmesine sebep olur.

Kalp sorunları

Düşük tansiyona sebep olan kalp rahatsızlıkları arasında kalp kapakçığı problemleri, kalp yetmezliği kalp krizi ve anormal derecede düşük kalp hızı sorunları yer alır çünkü bu durumlarda kalp görevini tam olarak yerine getiremez yani vücudunuzun ihtiyacı olan kanı pompalayamaz.

Yetersiz beslenme

B-12 ve folik asit eksikliği anemiye neden olabilir ve bu da düşük tansiyona sebep olur.

Endokrin problemleri

Şiddetli enfeksiyon

 

DÜŞÜK TANSİYON TEDAVİSİ

 

Düşük tansiyon tedavisinde belirti ve semptomların şiddetiyle beraber hipotansiyonun türü önemlidir. Tedavideki asıl amaç düşük tansiyonun altındaki sebepleri bulup bunları tedavi etmektir. Bu şekilde belirtiler hafifletilerek kan basıncı normalleştirilir.

Tansiyon düşüklüğü yaşıyorsanız daha tuzlu bir beslenme şekline geçiş yapın ve bol bol su tüketmeye  özen gösterin. Alkol kullanıyorsanız alkolü sınırlamanız ve alkolsüz içecekler tüketmeniz çok önemlidir.

Kan akışınızı arttırmak için bol bol düzenli olarak egzersiz yapmaya özen gösterin. Uzun  süreli ayakta kalmaktan kaçının ve oturup kalkarken dikkatli olun. Ayağa kalkarken yavaş hareket etmeniz baş dönmenizi azaltacaktır.

Eğer ki kullandığınız ilaç tansiyonunuzun düşmesine sebep oluyorsa mutlaka doktorunuzla bunu paylaşın.

 

 

 

Hakkında Tansiyon

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.