Anasayfa / HİPERTANSİYON | YÜKSEK TANSİYON / HİPERTANSİYON VE BAŞ AĞRISI

HİPERTANSİYON VE BAŞ AĞRISI

Atanom sinir sisteminde meydana gelen hipertansiyonun halen tam olarak neye bağlı olarak ortaya çıktığı halen tam olarak bilinmese de bir çok nedenden dolayı oluşan kan basıncı yüksekliğidir. Ülkemizde de 15 milyon kişide bu hastalık görülmektedir, ve ne yazık ki bu sayı giderek daha da fazla artmaktadır. Hipertansiyonun ortaya çıkış nedenleri arasında aşırı tuz tüketimi ve genetik yatkınlık ilk sıralarda yer alır.

Yüksek tansiyonun en önemli belirtisi, baş ağrısıdır.  Peki tansiyona özgü baş ağrısı hangi durumlarda görülür.  Bazı araştırmacılar tansiyonları kriz şeklinde yükselen hastalardaki baş ağrısının büyük ihtimalle tansiyona bağlı olabileceğini ileri sürmektedirler. Bu durumlarda ise kişinin tansiyonu birden 180/110 mm Hg, yani halk arasındaki deyimle 18/11’nin üzerine çıktığı için hasta baş ağrısı hissedebilir.

Peki yüksek tansiyonda görülen baş ağrısı nasıl anlaşılır. Hipertansiyona bağlı baş ağrısı genellikle enseden başlayıp, tepeye doğru yayılır. Eğer ki baş ağrısı yüksek tansiyona bağlı değilse, beyinden gelmez. Yüksek tansiyondaki baş ağrısı, ense ve saç derisinin altında bulunan kas tabakasının aşırı gerilmesine bağlıdır. Bu gerilimin nasıl nasıl oluştuğu tam anlaşılamamıştır. Hasta paniğe kapıldıkça bu gerilim daha çok artar ve oluşan baş ağrısı daha da şiddetlenir. Tansiyonun düşürülmesi ve paniğin normalleşmesi ile ağrı geçer ve  hasta kendisini daha iyi hisseder. Baş ağrısı genellikle gündüz saatlerinde hissedilir, gece pek olmaz. Fakat uykusunda solunum durması, yani apne olan yüksek tansiyon hastalarında sabaha karşı baş ağrısı görülebilir. Bu ağrı tansiyona bağlı olmayıp, kanda oksijen azalmasının bir sonucu olarak oluşur.

Unutulmaması gereken nokta her baş ağrısı hipertansiyona bağlı değildir. Baş ağrısını oluşturan ve tetikleyen pek çok etken ve hastalık vardır. Eğer ki ciddi bir baş ağrısı hissediyorsanız kendi kendinize teşhis koymayıp bir hekime danışarak sorunun ne olduğunu öğrenmeniz gerekir.

Yüksek tansiyonu hastalarında ani ve şiddetli bir şekilde gelen baş ağrısından mutlaka korkulmalıdır. Eğer ki Bu şekilde başlayan baş ağrısının yanında, şuur kaybı veya kol ve bacaklarda kuvvet kaybı, tutamama olur ise en yakın sağlık kuruluşuna başvurulmalıdır.

 

MİGREN VE HİPERTANSİYON İLİŞKİSİ

Hipertansiyon ve migren anotom sinir sisteminde meydana gelen hastalıklardır ve birbirleriyle doğrudan ilişkilidirler. bu iki hastalığa kardeş hastalıklarda denilebilir. Hipertansiyona bağlı baş ağrısı genellikle enseden başlayıp, tepeye doğru yayılır ve tüp baş bölgesinde hissedilir migrene bağlı baş ağrısı, ataklar halinde meydana gelir ve yarım baş ağrısı olur.

migren anotom sinir sistemindeki çalışmanın aralıklı olarak aksaması nedeniyle oluşur. Hipertansiyon ise buradaki çalışmanın sürekli ve hafif olarak aksamasından oluşur.

Bu iki hastalıktaki ortak özellikler ise şöyledir;

-Her ikisi de damarlarda gerilmeye sebep olur

-Her ikisini de oluşturan nedenler tam olarak bilinmemektedir.

-Her ikisi de yaşam boyu sürmektedir.

HİPERTANSİYONA BAĞLI BAŞ AĞRISINA NE İYİ GELİR

Hipertansiyon hastalarının korkulu rüyası olan baş ağrısını evde geçirebilecek bazı tedavi yöntemleri söyledir;

1)

2 çay kaşığı badem yağı

3 damla kekik yağı

3 damla ardıç yağı

3 damla lavanta yağı

Bu yağları küçük bir kapta karıştırın ve şakaklarınıza ensenize yavaşça masaj yapın. Bu şekilde gerilen kaslarınızı gevşetebilir ve baş ağrınızın şiddetlenmesine engel olabilirsiniz.

2)

Bir diğer tedavi yöntemimiz bitkisel çaylardır.

Lavanta, Kereste ve güvercin otunu eşit miktarda karıştırıp ve ihtiyacınız oldukça bu karışımdan kendinize çay hazırlayıp içiniz. Ölçümüz 1 fincana 1 tatlı kaşığı karışım şeklindedir.

 

Hakkında Tansiyon

Check Also

Beyaz Önlük Hipertansiyonu Tehlikeli midir

Beyaz Önlük Hipertansiyonu Tehlikeli midir?

Yüksek tansiyon kalp ve damar hastalıklarının en önemli risk faktörüdür. Bu durum bir çok çalışma …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.