Anasayfa / Genel / Şeker Hastalığı Olan Kadınlarda Kalp Riski Daha Yüksek

Şeker Hastalığı Olan Kadınlarda Kalp Riski Daha Yüksek

Şeker hastalığı, kalp bakımından önemli bir risk faktörüdür. Yapılan geniş bir incelemede, şeker hastalığı olan kadınların, kalp damar tıkanması açısından erkeklere göre % 40-50 civarında daha fazla risk taşıdıkları gösterildi.

Avustralya’da araştırmacılar, Dünya genelinde yapılan 64 çalışmaya katılan 858.507 hastanın bulgularını inceleyerek bu sonuca vardılar. Şeker hastalığı olan kadınların, kalp damarlarında tıkanıklık olma dışında, ölüm bakımından da erkeklere göre daha yüksek risk taşıdıklarını belirlediler.

Diabetologia dergisinde yayınlanan bu çalışma dışında, aynı araştırmacılar, Mart 2014’de Lancet dergisinde ve 2006 yılında BMJ dergilerinde yayınlanan çalışmalarında da aynı sonuca ulaştıklarını ifade ettiler.

Araştırmacılar, bu sonucu şu şekilde açıklamaktadırlar. 1980’lerde diyabet açısından erkekler daha az tedavi olmakta idiler. Ancak 2000’li yıllardan itibaren bu durum değişmiş, erkek ve kadınlarda tedavi altında olma oranı hemen hemen eşitlenmiştir. Bu durumda da gerçek oran açığa çıkmıştır demektedirler.

Ayrıca araştırmacılar, kadınların diyabet açısından sıkı tedavi edilmelerine karşın, kan basıncı, kolesterol yüksekliği ve şeker yönünden istenilen seviyeye ulaşma açısından yetersiz bir konumda olduklarını ileri sürdüler.

Araştırmacılar, bu konuyu açıklamak için, kadınlarda şeker hastalığı tanısı konulduğu zaman, erkeklere göre daha hasta oldukları hipotezini ileri sürdüler. Özellikle damar hastalığı bakımından daha kötü durumda oldukları yorumunu yaptılar.

Kadınların, diyabet tanısı konulduğu zaman, kilo yönünden de erkeklere göre daha şişman olduklarını belirlediler. Ayrıca kadınların şeker hastalığı tanısı konulmadan çok daha önce gizli şeker ile yaşadıklarını ileri sürdüler.

 

Hakkında Tansiyon

Check Also

Düzenli tüketilen maden suyu cildinizi nemlendirir

Tansiyondan kemik erimesine kadar pek çok soruna faydası bulunan maden suyu, güzel bir cildin de …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.