Anasayfa / HİPOTANSİYON | DÜŞÜK TANSİYON / TANSİYON NEDEN DÜŞER

TANSİYON NEDEN DÜŞER

TANSİYON NEDEN DÜŞER

 

Tansiyon hastalığı herkesi korkutan bir durumdur. Özellikle günümüzde gerek çevresel faktörlerden gerekse yaşam düzenimizden dolayı geçmişe nazaran Daha fazla görülmektedir. Peki tansiyon neden düşer? Tansiyon düşmesinde ne yapmalı? Belirtileri nelerdir? Bu soruların cevabından önce tansiyon nedir onu belirtmekte fayda var;

Tansiyon kalbin pompalamış olduğu kanın damarlara uyguladığı basınçtır. Vücudumuzdaki bu basınç sabit değildir gün içerisinde farklılık göstermektedir. Kanın damarlara hızlı bir şekilde pompalanması tansiyonu arttırırken, zayıf bir şekilde pompalanması tansiyon düşüklüğüne (hipotansiyon) neden olur.

Düşük tansiyonun yüksek tansiyona göre daha az tehlike arz ettiği uzmanlar tarafından da onaylanmıştır. Tansiyon düşmesinin pek çok nedeni olabileceği gibi asıl nedeni helen bulunamamıştır. Ancak pek çok faktör tansiyon düşüklüğüne sebep olmaktadır. Tansiyon düşmesi baş dönmesi, göz kararması ve bayılmalara sebebiyet verdiği için altındaki sebepler mutlaka araştırılmalıdır.

Peki düşük tansiyon belirtileri nelerdir?

Düşük tansiyon belirtileri kişiden kişiye değişiklik göstermektedir. Bunlardan bazıları;

  •  yorgunluk,
  •  baş dönmesi,
  • halsizlik,
  • unutkanlık,
  • kulak çınlaması,
  • bayılma,
  • hızlı nefes alıp verme,
  • kalbin hızlı atması,
  • zihin bulanıklığı olarak sayılabilir.

Peki hangi durumlarda düşük tansiyondan söz edilir?

Tansiyon düşmesinden hangi durumlarda bahsedileceği ile ilgili uzmanlar tarafından ortak bir görüş bulunmamaktadır. Genel olarak kabul edilen ise büyük kan basıncının 90 dan, küçük kan basıncının ise 60 dan daha az değerde olması düşük tansiyon (hipotansiyon) olarak kabul edilmektedir.

Tansiyon düşmesinin birçok nedeni vardır. Bunlardan bazıları;

yetersiz beslenme: Folat ve B12 bakımından yetersiz beslenme kırmızı kan hücrelerinin üretimini durduracağı için tansiyon düşüklüğüne sebebiyet verir.

Susuzluk:  Tansiyon düşüklüğünün ana sebeplerinden biri susuzluktur. Vücutta yaşanan su kaybı geri kazandırılamadığında tansiyon düşmesine neden olur. Günlük 2-2.5 litre su tüketerek  bu durumun önüne geçebilirsiniz.

Kullanılan ilaçların yan etkisi: Parkinson hastalığında kullanılan ilaçlar, tansiyon hastalığında kullanılan ilaçlar ve anti deprasann ilaçları gibi bazı ilaçlar tansiyon düşmesine neden olabilir. Böyle bir durum yaşıyorsanız mutlaka doktorunuza başvurmalısınız.

Kalp hastalıkları: Kalp kapakçığı sorunu, kalp krizi ve kalp kapakçığı sorunu gbi kalp hastalıkları kalbin kan pompalamasını engeller ve bu  durumlarda tansiyon düşmesine yol açar.

Gebelik: Gebelikteki mide ulantısı, kusma gbi faktörlerin yanında dolaşım sisteminde de artış olması tansiyon düşüküğüne sebep olur. Bu durum ilk 24 hafta normal kabul edilir.

Alerjik reaksiyonlar: Alerjik reaksiyonlar kan damarlarını genişletebildiği için tansiyon düşmesine sebep olabilir.

Kan kaybı : Aşırı kan kaybı kan hacminde azalmaya sebep olur. Bu da vücuda yeteri kadar kan pompalanmasını engeller ve tansiyon düşmesine neden olur.

Endokrin hastalıklar: bu rahatsızlıklar vücuttaki hormon üretimini engellediği için tansiyon düşmesine sebep olur. Örneğin: troid bezlerinin çok çalışması, kan şekeri düşüklüğü gbi.

olarak sayabiliriz.

Peki tansiyonumuz düşünce ne yapmalıyız?

 

Düşük tansiyondan şikayetçi iseniz mutlaka bir dahiliye doktoruna başvurmalısınız.

Doktorunuz tansiyon düşüklüğünün nedenine göre size uygun tedaviyi uygulayacaktır.

Tuzlu ayran

Bir bardak ayranın içerisine bir tatlı kaşığı tuz atarak içebilirsiniz. Hamileler ile kalp ve böbrek sorunu yaşayanlar tuz tüketiminde daha dikkatli olmalıdır ve doktoruna danışarak uygulamalıdır.

Sıcaktan uzak durun

Sıcak tansiyon düşmesine neden olduğu için tan siyon düşüklüğü görülen kişilerin sıcak ortamlarda bulunmaması gerekir.

Ani hareketlerden kaçınılmalı

Oturur durumdan ayağa kalkarken, yataktan kalkarken gibi ani bedensel hareketleri yavaş yavaş ve kademeli olarak yapmakta fayda var.

Kuru üzüm yiyin

Kuru üzüm kan basıncını arttıran bir meyvedir. Akşamdan bir kaba 25-30 adet kadar kuru üzümü bir çay bardağı su ile koyun ve bir gece bekletin sabah kuru üzümlerle beraber suyunu da için.

Sıvı tüketimini arttırın

Tansiyon düşüklüğü yaşıyorsanız sıvı tüketiminize dikkat edin ve vücudunuzun kaybettiği sıvıyı geri kazandırın.

Hakkında Tansiyon

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.