Yüksek Tansiyona Ne İyi Gelir

Yüksek tansiyon bir diğer adıyla Hipertansiyon basitçe çıkan kan basıncı yüksekliğidir. Yüksek tansiyonla mücadele edebilmek için ilk akla gelen kan basıncımızın yükselmesindeki sebebi bulmak ve onu ortadan kaldırmaktır. Ancak işin bu kısmı çoğu zaman tedaviden daha zordur. Çünkü hastaların %95inde yüksek tansiyonun sebebi bilinmemekte. Ancak bilinen en önemli iki neden

*Genetik Yatkınlık
Öncelikle genetik yatkınlığınız varsa ve yüksek tansiyon hastasıysanız artık genetiklerinizi değiştirmek elinizde olmadığı için diğer yöntemleri araştıracağız ancak henüz tansiyon hastalığı yaşamamız yakınlarınızı mutlaka bu konuda uyarın. Eğer genetik yatkınlığını varsa ve henüz yüksek tansiyon yani hipertansiyon hastası değilseniz beslenmenize ve yaşam şeklinize ciddi anlamda dikkat etmeniz gerekmektedir.

*Aşırı Tuz Tüketimi
Böyle bir alışkanlığınız varsa bunu çok acil şekilde kesmelisiniz. Bakın azaltmanızı önermiyoruz kesin minimum seviyelere indirin. Tuz fazla kullanımında sadece kan basıncınıza etki etmez birçok hastalığı besler ve büyütür.

Diğer bilinen sebeplerine hızlıca göz atalım.

Riski Artıran Faktörler?

 1. Yaş: İlerleyen yaşınız bu riski arttırır anca bu açıdan bakmamak lazım ilerleyen yaşınız sizi yanlış beslenme hareketsiz yaşam vb faktörlere itiyor aslında riski arttıran yaşınızın ilerlemesi değil bu faktörler yani değiştirmek sizin elinizde.
 2. Cinsiyet: Erkeklerde biraz daha erken yaşlarda görülmekte.
 3. Aşırı kilo: Aşırı kilosu olanların yaklaşık %40’ında yüksek tansiyon görülmektedir.(hareketsiz yaşam – yanlış beslenme)
 4. Diyabet yani şeker hastalığı: Şeker hastalarında yüksek tansiyona çok sık rastlanır.
 5. Hareketsiz yaşam: Hareketsizlik yüksek tansiyon görülme olasılığını artırır.
 6. Alkol tüketimi: Sık ve fazla alkol kullananlarda yüksek tansiyon görülme sıklığı artar.
 7. Stres: Yüksek tansiyonun ortaya çıkmasını kolaylaştırabilir.

Özet geçecek olursak;
Tuzu hayatımızdan çıkartmakla başlıyoruz işe. Hareketli bir yaşam benimsiyoruz yaşımız cinsiyetimiz veya kilomuz ne olursa olsun. Hareketli yaşam konusunda sizlere yazımın devamında önerilerim olacak. Sağlıklı ve dengeli beslenmeye dikkat ediyoruz. Bu bir savaş ve yenilmeyeceksiniz. Gerekirse bir beslenme programı oluşturup bununla yola devam edeceğiz. Alkolden ve stresden uzak duracağız. Stres atmak için de önerilerim olacak yazıyı ve sitemizi takipte kalın lütfen 🙂

 

Gelin 7 maddemize tekrar göz atalım;

1- Yaş = Buna takılmayın. Diğer faktörler belli yaşlardan daha fazla hayatımızda olduğu için var bu yoksa sorun yaşımız değil.
2- Cinsiyet = Erkeklerde 50 yaşından sonra kadınlarda 55 yaşından sonra daha sık görülür. Ama buda önemli bir kalem değil sadece bir istatistik.
3- Aşırı kilo = Evet kilonun sebebi çoğu zaman yanlış beslenme olabiliyor onun dışında da kilolu bireyler daha az hareket etmekte ki bu kalp sağlığımızı ve kan basıncımızı olumsuz etkilemekte. Eğer kilonuz varsa ne yazık ki 1-0 geridesiniz. Ve kaybedecek vaktiniz yok! iki düşmanınız birbirleri ile müttefik ancak şunu da bilmelisiniz onlar sizden daha güçsüz kendinizin hükümdarı sizsiniz! Onlarla baş edebilirsiniz. Hadi işe koyulmak vakti! Hemen kendimize bir beslenme programı ve bir egzersiz programı araştıralım.
4- Şeker hastalığı = Şeker hastaları da tıpkı kilolu bireylerde olduğu gibi iki düşmanla aynı anda savaşmak zorunda. Mutlaka doktorunuz veya diyetisyeninizle görüşüp bir beslenme programı ve eğzersiz programına ihtiyacınız var. Onlarla savaşabilmesi için vucudunuza daha çok lojistik desek sağlamanız gerekmekte 🙂
5- Hareketsiz Yaşam = Kalp ve tansiyon hastlıklarının en temel sebeplerinden birisi hareketsiz yaşamdır. Bu çok tehlikelidir hastalıklarınızı besler ve yeni hastalıklara davetiye açar. Ancak iyi bir haberim var. Bununla mücadele etmek çok kolaydır. Sadece biraz hareketlendirin hayatınızı. Yürüyüş yapın egzersiz programı oluşturun. Gerçekten zorlanmadan üstesinden gelebilirsiniz. Ancak hareketsiz yaşama devam ederseniz zorlanmadan üstesinden gelebileceğiniz seviyeleri geçebilir ve daha sonra daha çok zorlanmak zorunda kalabilirsiniz.
6- Alkol Tüketimi = Ciddi anlamda sorundur hafife almayın alkol direk kanınıza karışır ve orda olmaması gereken maddeler oradaki düzeni akışı bozar. Hatırlatmak gerekirse hiper tansiyon kan basıncı ile alakalıydı. Basıncını kontrol edemediğiniz bir sıvı var ve onu olmaması gereken şeylerle karıştırıp oradaki düzeni iyice bozuyorsunuz.  Bir diğer değinmek istediğim nokta ise

” Hipertansiyon anevrizma gelişimi için bilinen en önemli risk faktörüdür. Aort anevrizmasının önlenmesi için yüksek tansiyonun kontrol altına alınması önemlidir. … Kan basıncı ne kadar yüksekse böbrek yetersizliği gelişme riski o kadar artar. Hipertansiyon böbrek hasarının hem nedeni hem de sonucudur. ”

” Kan basıncı ne kadar yüksekse böbrek yetersizliği gelişme riski o kadar artar ” Yüksek tansiyon böbreklerinize çok zararlıdır. Aşırı alkol tüketimide böbreklerinizi çok yorar ikisinin birleşiminde korkarım daha büyük dertler sizi bekliyor olacak…

7-Stres = Hepimiz yaprak dökümünde kalıplaşan Ali Rıza beyin kalbini tuttuğu sahneyi ve hanımının tansiyon aletini koşturduğu sahneler gelmiştir 🙂 Tabi işin mizahi yönü bir yana stres çok basit seviyelerdeyken bile direk olarak kalp ritmimizi değiştirerek başlar işe. Zaten yüksek olan basıncımızı iyice kontrolsüzleştirir. Şunu unutmayın hiç birşey sizden daha değerli değil. Stresden uzak durun stres seviyesi düşük ancak sürekli olan ortamlar vardır. İşte o ortamlar olmasın engelleyemiyorsanız siz o ortamlarda olmayın.

 

Hipertansiyona iyi gelecek besinler;

 • Limon
 • Sarımsak
 • Muz
 • Nane
 • Nar
 • Soğan
 • Keklik Otu

 

 

Şimdi Tümüne Özet Geçelim;
1-Tuzu hayatından çıkart!
2-Her gün egzersiz yap yapamazsan bile en az 30-40 dakika yürüyüş yap!
3-Stresden uzak dur alkol kullanma.
4- Listede verdiğim besinleri tüketmeye çalış

Yazımı ilerleyen tarihlerde dahada geliştireceğim. Okuyan herkese teşekkürler bir yorumu çok görmeyin sevgilerle 🙂

Hakkında Tansiyon

Check Also

Beyaz Önlük Hipertansiyonu Tehlikeli midir

Beyaz Önlük Hipertansiyonu Tehlikeli midir?

Yüksek tansiyon kalp ve damar hastalıklarının en önemli risk faktörüdür. Bu durum bir çok çalışma …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.